מה יעשו מיליון אמריקאים בישראל ?

יש לי לא מעט חברים בארה"ב. בעיקר יהודים. ואני יותר ויותר שומעת מהם שהם ברצינות חושבים לעזוב אותה בגלל האנטישמיות הגוברת. הם מחפשים מקום לאן לברוח, מסתכלים במפה ומבינים שאין יותר מקום בטוח בעולם וישראל הפכה פתאום לאי של שפיות.

האם זו נטייה של יהודים אמריקאים רבים? נראה שבינתיים הם מחפשים דרכים לתקן את הבעיה מבפנים. ואם הם לא יצליחו? ומה אם כל מיליוני היהודים האמריקאים ירצו לבוא לישראל? כשהצרפתים באו לכאן לקנות דירות רק ליתר בטחון, כאשר עלתה האנטישמיות באירופה, מחירי הדירות זינקו בחדות. ואם כל האמריקאים העשירים יבואו ככל הנראה לא רק הנדל"ן יזנק, אלא המחירים של הכל, גם של המזון. ומה אנחנו נעשה אם המשכורת כבר היום בקושי מספיקה לנו למה שנחוץ? נגווע מרעב?

מעבר לכסף, לכלכלה, אני יודעת עד כמה החשיבה שמי שמגיע לארה"ב משתנה, המנטליות של מי שגר שם רק כמה שנים היא בלתי ניתנת להבנתי. ומי שנולד שם? אז הם יבואו, רגילים להחליט, להוביל, להנהיג. יוסיפו לארבעים המפלגות שלנו עוד עשר? יוסיפו לפילוג שכבר היום הוא בלתי נסבל. יקרעו את המדינה ואת האזרחים לקרעים? אם כך אסון החברתי מובטח לנו.

אבל האם נוכל למנוע את עלייתם אם הם ירצו? ככל הנראה לא. אז מה נוכל לעשות? איך נתכונן? נצטרך לבנות כאן תשתית שתוכל לקלוט ולהכיל אותם בלי להינזק. ומה היא התשתית הזו? לא אחדש אם אומר את מה שאני אומרת שוב ושוב – האחדות של העם. נצטרך לבנות כאן חברה חדשה שתהיה מוכנה לקלוט את כל יהודי העולם. חברה שבנויה לדאוג לכל חבריה. שתוכל לספק את כל הצרכים הנחוצים לכל אזרחיה. שלא תשאיר אף אחד מאחור. חברה שבנויה על ערכים של דאגה ואחריות הדדית.

האם נוכל לבנות חברה כזו? האם רגע לפני הבחירות אנחנו בודקים מי מהמנהיגים של היום מסוגל להוביל אותנו לחברה כזו? האם יש לנו נציג כזה בשלטון שיכול להוביל אותנו לאיחוד?